RELACJA z XXXIX Zawodów w kajakarstwie górskim AMP Kamienna 2022:

Tegoroczny kwiecień naprawdę przeplatał wiele pór roku. Właściwie do samego weekendu nie było wiadomo, czy poziom wody będzie wystarczający na tyle, aby kajakarze mogli wskoczyć w łódki. Poranek przywitał nas widokiem ośnieżonych drzew, aut i kajaków i wtedy pojawiła się myśl – tego jeszcze nie było! Szybka pobudka, pakowanie i transport na miejsce startu – parking przed wejściem na Wodospad Szklarki. Pogoda nie pomagała – deszcz ze śniegiem na zmianę moczył laptopy, pakiety startowe i wszystko, co na czas nie zostało schowane pod namiotami. Mimo tego Zawodnicy docierali jeden po drugim do Biura Zawodów, odbierali numerki i pakiety oraz szykowali się do Startu.

0 9.40 oficjalnie rozpoczęto Zawody. Przywitano Zawodników, podziękowano Partnerom, Współorganizatorom i Sponsorom. Wspomniano również Patronów Honorowych – gościem specjalnym był Burmistrz Miasta Szklarska Poręba Pan Mirosław Graf, który mówił o sportowej rywalizacji, nie zapominając zwrócić uwagi na potrzebę pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy w tak trudnym dla nich czasie. Nie zabrakło również minuty ciszy dla śp. Aleksandra Doby. Jeszcze trochę spraw organizacyjnych i o 11.00 wystartował pierwszy Zawodnik!

Poziom wody o godz. 11.00 pokazywał stan 103 cm (co dało wyższy wynik niż w 2021 r., kiedy to stan wody wynosił ok 94 cm).

Wszyscy Zawodnicy walczyli niezwykle dzielnie i mimo zimna, wiatru czy sportowego stresu widać było uśmiechy na twarzach. Na uwagę zasługują szczególnie dzielni Asekuranci, którzy obstawiali trasę zawodów mimo pogody i pilnowali bezpieczeństwa bez względu na to, że również zaraz mieli wystartować.

W tym roku otworzyły się dwie główne kategorie: Amatorska Kobiet oraz Amatorska Mężczyzn. Nie obyło się również bez paru nowości. Wprowadzono po raz pierwszy Klasyfikację Open, w której wybierano najlepszy czas Kobiety i Mężczyzny z pierwszego przejazdu. W tym roku zmianie uległy również zasady przeprowadzania Finałów – do drugiej tury weszło pierwszych 5 osób z każdej kategorii. Oznaczało to więc pierwsze historyczne Finały Amatorskie Kobiet! Dziewczyny dziarsko podeszły do drugiego przejazdu i naprawdę dały z siebie wszystko! Klasycznie wyłoniono również najlepszego Debiutanta (osobę, która pierwszy raz brała udział w Zawodach) oraz Old Bastarda (osobę po 40 r.ż.) a także nagrodzono 3 najlepsze drużyny.

Medale i dyplomy wręczono na placu SSM “Wojtek”, który jest naszym wieloletnim gospodarzem. Podczas ceremonii Zakończenia Zawodów odbyła się również licytacja kajaka EXO Rexy, a szczęśliwy właściciel przekazał 4100 zł na pomoc Ukrainie poprzez Polską Akcję Humanitarną. Atrakcje tego dnia jednak nie skończyły się na tym – odbyła się również wyczekiwana tombola, a po wszystkim koncert zagrał dla nas zespół Szczęście Niepojęte. Dalej Zawodnicy i Kibice przeszli do tradycyjnej integracji oraz rozmów w kuluarach, które zostaną już na zawsze tajemnicą murów schroniska 🙂

Jeszcze raz ogromnie chcieliśmy podziękować wszystkim zaangażowanym w tworzenie naszego wydarzenia – Sponsorom, Partnerom, Patronom, Mediom, Asekuracji, Pomocnikom oraz wszystkim Zawodnikom za to, że możemy dla Was tworzyć to, co lubimy najbardziej! Dziękujemy! 

 

Relacja zdjęciowa w tym linku.